1

Hakikaten 3B Gıdaları Yiyecek Miyiz?

3D printing teknolojisinin karnımızı gerçek anlamıyla da doyuracağını, bu konuda yapılmış çalışmalarda şekerleme, çikolata ve pizza gibi gıdaların 3B baskısının alınabildiğini her fırsatta söyledik.

Avustralya’dan Canberra Üniversitesi, Yaratıcı ve Kültürel Araştırmalar Merkezi’nden bir ekip, “Tamam bunlar 3B yazıcı ile basılabiliyor da, halk yemek istiyor mu acaba?” sorusunu cevaplandırmak için mart ayında bir anket çalışmasına giriştiler.

30 kişiye farklı gıda tarzlarında, “Kendiniz yer miydiniz?” ve “Başkasına servis eder miydiniz?” sorularını soran ekip; havuç, çikolata, pizza ve makarna (gül şeklinde ve pişmemiş) özelinde %50 üzerinde “kendim yerdim” cevabı aldı.

Başkasına servis etmek konusunda ise %50 barajını geçen sadece makarna ve pizza oldu.

 

Araştırmacılara göre sonuçlar 3D printed olup olmamasıyla alakalı değil de daha çok geleneklere dayalı olarak ortaya çıkmış olabilir. Çünkü böcek atıştırmaları sadece %14 “kendim yerdim” oyu almış.

Bu araştırma ciddi bir sonuç vermemesine ve kesin bir fikir edinmemize olanak sağlamasa da,  en azından insanların 3B basılmış pizza ve makarnaya %65’in üzerinde güvendiklerini gösteriyor. Bakalım ilerleyen teknoloji ile birlikte, gelecekte hakikaten 3B basılmış gıdalar yiyecek miyiz?

 

Peki neden 3B gıda hayatımıza girmek zorunda?

 

3B gıdaları yiyelim veya yemeyelim diyemem, sağlık açısından tam olarak etkileri nasıl olacak henüz kestiremiyorum ancak “neden 3B gıdalara ihtiyacımız var ki?” diye bir soru gelecek olursa aklınıza, şu anki cevabı “estetik kaygılardan dolayı” olacaktır.

Özellikle kahve satışı gerçekleştiren şirketlerin politikasına ve etkilerine baktığımızda görüyoruz ki, dünya üzerinde de ülkemizde de gıdanın estetiğine çok önem veriliyor. İnsanlar böyle şeyleri seviyor. Tıpkı şu an Starbucks’ın sadece bardakları ve bardakları üzerindeki isimler sayesinde Instagram’da başrole oynaması gibi. Böyle düşündüğümüzde, bundan 2 yıl sonra Starbucks’tan o kahvenin yanında satın alacağınız çikolatanın Star Wars, Batman veya tamamen sizin figürünüz olması hiç de imkansız durmuyor. Yani şu anki bakış açıma göre 3B yazıcıların getireceği bu estetiki pazarlama avantajı bile 3B gıdaların yaygınlaşması için yeterli sebeptir. Uzaktan gelen misafirlerinizi, makarnaların sizin istediğiniz şekillerde olacağı bir restorana götürmek son derece ilgi çekici bir jest olacaktır. 

Düşünebileceğimiz bir açı daha var:

Hepimiz internette ilgi çekici tarifler görüp kendimiz denediğimizde hayal kırıklığı yaşamışızdır. Bu sorunun da 3B yazıcılar ile en azından yarı yarıya yok olacağını düşünüyorum.

O gördüğünüz tarifi indirip, gereken malzemeleri filament olarak yerleştirdikten sonra bir tuşla, tamamen aynı lezzetin ve görüntünün elde edilmesi hayal değil, yakın gelecek

Umarım 3B gıdalar sağlık konusunda testleri geçer de bu yeni dünyanın tadını çıkarırız.

3B gıdalar konusunda daha önceki haberlerimize de bir göz atmak ister misiniz?

 

3B krep yazıcısını çok seveceksiniz | İlgili içeriğe git

İnek olmadan süt üretmeyi başardılar | İlgili içeriğe git

3B restoran konseptine hazır mısınız? | İlgili içeriğe git 

Bayram şekeri 3B yazıcıdan | İlgili içeriğe git

 

Kaynak: 3ders.org | İlgili içeriğe git 

 

Yazar: Hasan Hüseyin Kesen