Home Haber Elon Musk Mars’ı Kolonileştirme Fikirlerini Açıkladı [27.09.2016]

Elon Musk Mars’ı Kolonileştirme Fikirlerini Açıkladı [27.09.2016]

Elon Musk Mars’ı Kolonileştirme Fikirlerini Açıkladı [27.09.2016]
image_pdfimage_print

Elon Musk, dün akşam sularında tüm dünya tarafından büyük bir heyecanla beklenen konuşmasını gerçekleştirdi. Uluslararası Uzay Kongresi’nde gerçekleştirilen konuşmanın konusu “İnsanlığı Gezegenlerarası Bir Irk Yapmak”tı.  Elon Musk, etkinliğin büyük kısmında “Gezegenlerarası Taşıma Sistemi” üzerine konuştu.

 

 

Uzay gemileri ve roketlerden oluşan Gezegenlerarası Taşıma Sistemi’nin (Interplanetary Transport System), 100 insanı aynı anda taşıyabileceği aldığımız bilgiler arasında. Elon Musk, tam olarak 12 metre çap ve 122 metre uzunluğa sahip uzay gemisinin içerisinde sinema salonları, restoranlar vb. etkinlik alanlarının olacağından bahsediyor. 

Kızıl gezegende kendi kendine yetebilen bir medeniyetin yaratılması için hesaplamalara göre 40 ila 100 yıl arası bir zaman gerektiğini söyleyen Musk, Mars üzerinde 1 milyon kişilik bir nüfus yaratmanın uzun süre alabileceğinden bahsetti. Kısacası, ITS’in taşıyabileceği maksimum mürettebat 100 olursa, Mars’ı kolonileştirmek için 10.000 defa yolculuk yapmak gerekecek.

 

 

SpaceX tarafından geliştirilen Big Falcon Rocket adındaki bir roketin bu projede görev alacağı belirtiliyor. Saatte 100.000km üzerindeki hızlara ulaşabilen roket, 55 milyon kilometre uzaktaki gezegene 100 günden kısa bir süre içerisinde ulaşabilecek. Henüz 2012 yıllarında Mars’ı kolonileştirmek üzerine fikirlerini belirten Elon Musk, hedefine kenetlenmiş durumda.

Zengin bireyler Kızıl Gezegene yolculuk yapmak için bilet satın alabilecek potansiyel müşteriler arasında gösteriliyor. Musk, “Mars’a gidiş-dönüş ve gezegene iniş yarım milyon dolara karşılanabilir.” diyerek Mars’a yapılacak bir yolculuğun ortalama $500.000 tutacağını belirtti.

Geçmişte 6 adet roketi başarıyla fırlatıp tekrar indirmeyi başaran SpaceX’in yüzleşmesi gereken sıkıntılar da var. Bunlardan birisi tekrar kullanılabilir roketler. 100 tonluk yük taşıyabilen roketlerden bahsediyoruz… Ayrıca Musk, attığı tweetlerde ITS’in yalnızca Mars için olmadığı müjdesini veriyor. Bu bazı soruları beraberinde getiriyor: Mars yalnızca bir başlangıç mı? Bir sonraki durak neresi olacak? Elon Musk ve ekibi neler planlıyor?

 

İşte karşınızda Gezegenlerarası Taşıma Sistemi’ni özetleyen harika bir video:

 

 

 

Elon Musk’ın tam konuşması:

 

 

 

Yazar: Çağan Kuyucu

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.