1

Çinli Doktorlar Coronavirus’e 3D Yazıcı ile Çare Arıyor

Kaynaklara göre Çin’in Wuhan kentinden tüm dünyaya yayılan coronavirüs başta Çin olmak üzere dünyadaki tüm ülkeleri etkisi altına aldı. Ülkemiz dahil dünyanın hemen her bölgesinde görülmeye başlanan Covid-19 enfekte olmuş hasta sayısı da hız kesmeden artıyor. Dünya genelinde 150 bini aşkın insanı etkileyen hastalığın çaresi için doktorlar ve sağlık çalışanları 7/24 çalışıyor. Virüsü etkisiz hale getirecek ilacın geliştirilmesi için her şeyden önce virüsü ve enfekte olan bölgeleri tanımak önem arz ediyor.

Çin’in Hunan şehrindeki bir hastane, virüsü daha iyi tanımlayabilmek ve antivirüs geliştirebilmek için 3 boyutlu yazıcılardan faydalanıyor. Çinli doktorlar korona virüsü enfekte olmuş bir hastanın görüntüleme verilerine dayanarak elde ettikleri akciğer modeli üzerinden incelemeler yapıyor.

Chenzhou Hastanesi doktorlarında He Yucheng, hastaya ait arterleri, damarları ve bronşların net bir şekilde gösteren 3D modellerin, klinik tedavide doktorlara oldukça yardımcı olduğunu belirtiyor.

SLS (Selective Laser Sintering) teknolojisine sahip 3D printer’lar ile 20 saatte üretilen akciğer modelinde, enfekte alanının ciğerlerin arka tarafında konuşlandığı net bir şekilde görünüyor. 3D modeli üretilen akciğerde virüsün daha çok alt ve arka kısımlarda etki ettiğini ön ve üst kısımlarda daha az etkili olduğunu ortaya çıkmış.

Doktorlar için her açıdan çok rahat bir şekilde inceleme fırsatı sunan 3D modeller, akciğerdeki hastalığı daha iyi anlayabilmek ve daha iyi tedavi yöntemleri geliştirmek için fayda sağlıyor.

Haberle ilgili videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.