Home Haber Çin’in İlk Yerçekimsiz Ortamda Baskı Deneyimi Başarıyla Sonuçlandı!

Çin’in İlk Yerçekimsiz Ortamda Baskı Deneyimi Başarıyla Sonuçlandı!

Çin’in İlk Yerçekimsiz Ortamda Baskı Deneyimi Başarıyla Sonuçlandı!
image_pdfimage_print

 

3B baskı deneyimi, birçok bilim adamı tarafından uzay şartlarında kendilerine sağladığı olanaklardan dolayı çok önemli bir faktör olarak görülüyor. Geçtiğimiz senelerde ISS projesi dahilinde Amerika Birleşik Devletleri öncülüğünde uzayda bir İngiliz Anahtarı üretildiğini hatırlıyorsunuzdur. ABD son 1 yıl içerisinde hız kesmeden ISS projesi ile yerçekimsiz ortamda 3B baskı deneylerine devam etti.

Açıklanan son bilgilere göre Çin, tıpkı ABD gibi yerçekimsiz ortamda 3B baskı deneyleri gerçekleştirdiğini duyurdu. Çin Bilim Akademisi tarafından desteklenen projede, yerli imalat 3B yazıcı kullanıldığı söyleniyor.

Her biri 22 saniye süren tam 93 parabolik uçuş esnasında yerli 3B yazıcı görevini başarıyla yerine getirdi. Bilim adamları, bu kısıtlı süreye rağmen ürettikleri yazıcının uzay koşullarında çalışabileceğini kanıtladı.

5 adet farklı materyal ve 2 farklı baskı tekniği eşliğinde gerçekleştirilen deneylerin hepsi başarılı sonuç verdi. Çin Hükümeti tarafından yapılan açıklamaya göre, yerli 3B yazıcının ABD’nin ISS projesindekine karşın birçok üstünlüğü olduğu savunuldu. Bunlardan birisi geniş baskı alanına sahip olmasıymış. (220mm x 140mm x 150mm).   

Profesör Wang Gong, “Materyallerimizi uzay koşulları için yeniden reforme etmeliyiz.” diyerek bu konuda hala zaafımız bulunduğunu söyledi.

Projenin bir sonraki adımının uzayda harcanılan hammaddelerin geri dönüştürülerek tekrar üretime kazandırılması olacağı söyleniyor.

Umarız ülkemizde de uzay araştırmaları konusu daha sık gündeme gelir ve 3B yazıcıların sınırlarını zorlayabiliriz…

 

Yazar: Çağan Kuyucu

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.