Home Haber Bu da Oldu: 3B Yazıcı Kullanarak iPhone’u Android’e Çevirdi!

Bu da Oldu: 3B Yazıcı Kullanarak iPhone’u Android’e Çevirdi!

Bu da Oldu: 3B Yazıcı Kullanarak iPhone’u Android’e Çevirdi!
image_pdfimage_print

Nick, henüz birkaç hafta önce bir SmartWatch’u hackleyerek Windows 95 işletim sistemi üzerinde çalışmasını sağlamıştı. İnternet üzerinde yaptığı iş saatler içerisinde yayıldı. Bunun üzerine ürünlerin orijinal versiyonlarını hackleyerek fan boyların sevinmesine neden olduğunu görmüş olmalı ki, bu işi biraz daha ilerleterek bu sefer de bir iPhone’u Android işletim sistemi üzerinde çalışır hale getirdi.

Tabii ki istenildikten sonra iOS işletim sistemi üzerinde çalışan iPhone eninde sonunda Android işletim sistemi üzerinde de rahatlıkla çalıştırılabilir. Ancak burada Nick’in yaptığı iş daha çok tasarım yönüyle öne çıkıyor.

 

 

Nick, bu projeye öncelikle Android Open Source (AOSP) Projesi’ni klonlayıp kendi satın aldığı ana kartın üzerinde çalışabilir hale gelmesi için bazı düzenlemeler, özelleştirmeler yaparak başlamış. Daha sonra Thingiverse üzerinden bulduğu iPhone kılıfını 3B yazıcısında üreterek Android yüklü kartı bu kılıfın içerisine gizlemiş. Kartı gizlemede o kadar başarılı bir iş çıkarmış ki, kılıfı telefonunuza taktığınızda standart bir kılıftan eksik kalır yanı yok gibi. Ancak kılıfın alt kısmında bulunan USB ve HDMI girişleri tasarımı biraz bozuyor.

 

 

Özellikle Android işletim sisteminin açık kaynaklı olmasından dolayı onu hacklemeyi seçtiğini belirten Nick, tüm hackleme işlemlerini 2 günde bitirdiğini söylüyor. Tendigi şirketinde CTO (Chief Tech. Officer) olarak çalışmasının projeyi bu kadar kısa süre içerisinde tamamlamasında büyük etkisi olduğu su götürmez bir gerçek. 

Projenin yazılım kısmını kolaylıkla halleden Nick için 3B baskı tarafında işler o kadar kolay olmadı. Hatta beklenildiğinden biraz daha pahalıya mal oldu. İlk olarak Thingiverse’te bulduğu 3B telefon kılıfı modeli üzerinde bazı değişiklikler yapmak için birkaç saatini SketchUp öğrenmeye ayıran Lee, tasarım tamamlandığında üretim aşamasına geçmeye hazırlanıyordu. Ancak bu sürecin deneme yanılmaya dayalı olduğunu gören Lee, dışarıdan bir baskı hizmeti almanın kendisine çok pahalıya patlayabileceğini gördü. Bu nedenle biraz para harcayarak bir Da Vinci 2.0 Duo satın aldı.

Nihayet üretebildiği 3B kılıfın projenin belkemiği olduğunu açıklıyor kendi ağzından. Çünkü parçaları bir arada tutup gizleyen kılıf projeye biraz daha renkli bir hava katıyor. Kullanıcı nerede olursa olsun karttan çıkan micro-usb kablosunun ucunu iPhone’unkine bağlayarak telefonunu bir Android işletim sistemi üzerinde çalışır hale getirebiliyor.

İlk olarak SmartWatch’tan Windows 95, ve şimdiyse iPhone’dan Android. Sıradaki kurbanı merakla bekliyoruz… 

 

 

Yazar: Çağan Kuyucu

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.