Home Haber Akıllı Yüzük Nimb Sahibini Çevredeki Tehlikelerden Koruyor

Akıllı Yüzük Nimb Sahibini Çevredeki Tehlikelerden Koruyor

Akıllı Yüzük Nimb Sahibini Çevredeki Tehlikelerden Koruyor
image_pdfimage_print

Nimb insanların hayatlarını kurtaracağını iddia eden, küçük boyutlu ama bu güne kadar yokluğu sıkça hissedilen, nesnelerin internetinden faydalanılarak hayata geçirilmiş küçücük bir cihaz. Bu küçük cihaz başı belada olanların canlarını kurtarması için tasarlandı. Temel olarak yüzük üzerinde bulunan alarm butonuna bastığınızda zaman ve mekan fark etmeksizin tanıdıklarınıza, polislere, özel güvenlik görevlilerine (ve dahası.) bir S.O.S mesajı gönderebiliyorsunuz.

 

 

Yüksek teknolojide son dönemde yaşadığımız gelişmelere baktığımızda, Nimb gibi bir cihazın sınıfında bir ilk, yani eşi benzeri olmaması gerçekten ilginç bir durum. Neredeyse hepimiz başımızın sıkıştığı bir durumda böyle bir yüzüğün eksikliğini hissetmişizdir.

Nimb, telefon ile arama yapmanın mümkün olmadığı hayati durumlarda gerçekten fark yaratan bir cihaz olabilir. Zira, panik anında telefon açma eylemini incelediğimizde: İlk olarak telefonu cebinizden veya çantanızdan çıkarmanız gerekir. Sonrasında rehbere ulaşıp istediğiniz kişiye bir arama yaparsınız. Karşıdaki kişi cevap vermez ise şimdiden 30 saniyeniz doldu. Senaryoyu biraz daha ilerletirsek, hayatınızdan oldunuz.

Nimb ise butona bastığınız anda birden fazla kişiye anlık olarak S.O.S mesajı göndererek süreci oldukça kısaltıyor. Bazen saniyelerin bile önemli olduğu bir durumda çok geç olmadan yardım çağırmak büyük önem taşıyabilir. Dediklerine göre tüm süreç yalnızca 3 saniye sürüyor.

 

 

Gelecekte Nimb gibi daha bir çok peer-2-peer güvenlik sistemleri yaratmak istediklerini söyleyen ekip, ilerleyen zamanlarda yüzüğün ev, araba ve ofis versiyonlarını çıkarmak istediklerinden bashediyor.
Yüzük 21 Haziran’da Kickstarter üzerinde fonlamaya açılacak. Daha detaylı bilgiye ürünün web sayfasından ulaşılabilir.

 

Yazar: Çağan Kuyucu

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.