1

3D Baskı Çiftliği: Red Cup Village

Girişimci, 3D baskı meraklısı ve mucit Luvuyo Ndiki öncülüğünde faaliyet gösteren Red Cup Village, 3D baskı teknolojisini kullanarak fark yaratmayı amaçlıyor. Kendini “3D Baskı Çiftliği” olarak tanımlayan Güney Afrika merkezli oluşum 2014’ten bu yana faaliyet gösteriyor.

Ndiki, 7 yıl önce Red Cup Village’ı inovatif konseptler ile yıkıcı 3D baskı ve tarama alanına lider bir şirket olma vizyonuyla kurduğunu ifade ediyor. Şirket bugün, malzeme bilimi ve 3D baskıyı birleştirerek talep üzerine medikal ürünler ve tüketici malları üretiyor.

Red Cup Village; 3D baskı teknolojisini kullanarak, şeker kamışı ve mısır nişastasından elde edilen ve biyolojik olarak parçalanabilen bir polyester olan polilaktid (PLA) filamentini kullanarak, biyolojik olarak parçalanabilen içecek kapları oluşturarak işe başladı. Ndiki, bu fikrin kendisinde Cape Yarımadası Teknoloji Üniversitesi’nde (CPUT) 2010’da Temel Tasarım eğitimi alırken oluştuğunu dile getiriyor.

3D Printing Technology

Luvuyo Ndiki

Herkes İçin 3D Baskı

Ndiki: Temel Tasarım bana mimarlık, iç tasarım, grafik tasarım, ürün tasarımı, yüzey tasarımı ve moda tasarımı gibi konularda bakış açısı kazandırdı. Ben 3D tasarım olarak da bilinen grafik tasarımda uzmanlaştım ancak finansal sebeplerle eğitimimi tamamlayamadım. Her şeye rağmen, mezun olmaya kararlıydım. Bu yüzde Kamu İlişkileri Yönetimi bölümüne kayıt oldum ve 2014’te tamamladım.

Kamu ilişkileri çalışırken, Ndiki kendini 3D tasarım ve 3D baskı teknolojileri hakkında eğitmiş. 

“3D baskıya adeta aşık oldum. 3D baskı ve tarama teknolojisini bireylere, kurumlara ve çeşitli sektörlerdeki girişimlere erişilebilir kılma fikriyle Red Cup Village’ı kurdum.”

Devam ediyor,

“Platformumuz kullanıcıların kişisel ve işlevsel parçaları, geleneksel yöntemlerden hızlı olarak veçözünebilen ham maddeler kullanarak saatler içinde üretmesini sağlıyor”

Red Cup Village 3D baskı çiftliği an itibariyle 117 adet kitlesel üretimde özelleştirme ve kişiselleştirmeyi mümkün kılan yüksek performanslı endüstriyel ve ticari 3D yazıcıya ev sahipliği yapıyor.

Red Cup Village’ın 3D Baskı Çiftliği’nden bir bölüm

Vizyonu 3D Baskı ile Fark Yaratmak

Ndiki şirket olarak geri dönüştürülmüş ürünlerden yerel ürünler üreterek ülkedeki yeşil ekonomik büyümeyi canlandırmak ve çevre için sürdürülebilir ürünler üretmek amaçladıklarını söylüyor. Red Cup Village, bugün Ndiki’nin vizyonu çerçevesinde talep üzerine 3D tasarım, baskı ve tarama hizmeti sunuyor.

Kaynak. africa.com