Home Haber 3B Yazıcıyla Keman Üretti

3B Yazıcıyla Keman Üretti

3B Yazıcıyla Keman Üretti
image_pdfimage_print

Müzisyenlerin, kendilerine enstrüman üretmek için 3B yazıcılardan faydalanmaları gerçekten bu cihazların kat ettiği yolu gösteriyor. Geçen yıl, Kaitlyn ve Matt tarafından tasarlanan bu mükemmel keman, açık kaynak olarak Pinshape adlı 3B model barındırma sitesinde paylaşılmıştı.

Genellikle, keman üretiminde şu ana kadar FDM (yani katmanlı imalat teknolojisi) tekniğinin kullanıldığını belirten ikili, aslında SLA tekniğinin bu tür ekipmanlarda performans açısından daha iyi sonuçlar verdiğini belirtiyor.

Üstelik ikili, bir keman ustası olan Rhett Price ile anlaşarak, 3B yazıcıdan çıkan kemanı usta ellere teslim etti. En zor koşullarda, usta bir kemancının elinde test edilen enstrüman, aşağıda izleyeceğiniz videodan da anlaşıldığı gibi dinleyenleri büyülüyor…

 

 

“Bu proje, bir 3B yazıcıyla kusursuz ve profesyonel düzeyde üretimlerin yapılması konusundaki bakış açımı baştan aşağı değiştirdi.” ekliyor Keman ustası Price.

 

Keman Form 2D yazıcısında, SLA adı verilen teknikle sıvı reçine kullanılarak üretildi.

Brian, kemanı tasarlamanın kolay olmadığından bahsediyor. Hatta, 5 farklı model üreterek içlerinden en iyisini seçmiş. Ve final model, 26 farklı parçadan oluşuyor.

 

 

Yazar: Çağan Kuyucu

Kaynak: 3ders.com | ilgili içeriğe git 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Tercihlerime bağlı olarak 3dörtgen'den e-posta almayı kabul ediyorum.