1

3B Yazıcılar Sinema Sektöründe

Yıllardır sinema sektörüne, özellikle animasyon anlamında, destek veren 3B tasarım programları artık 3B yazıcılar ile birlikte sektörü tekeline alma peşinde.

3B yazıcılar ilk çıktığında, işlerinden olmaktan korkan oyuncular ve artık ürün satamayacağını/kiralayamayacağını düşünen set ürünleri sağlayan şirketler, 3B yazıcıların gelişiyle gerilemek yerine ortaklık kurup ilerlemeyi başarabildiler. Önceden set ürünleri sağlayan şirketler, şimdilerde 3B Yazıcı ile bastıkları ürünleri pazarlıyorlar.

 

 

Peki, 3B yazıcıların sektörde bu kadar önemli olmasını sağlayan başlıca faktörler nelerdir?

 

İnceleyelim:

  • 1) Hız: 3D Printerlar yüzünü göstermeden önce film ekibi, 3D tasarımı hazırlayıp düzenlemeleri de yaptıktan sonra nihai kararla birlikte geleneksel yöntemle basım yapıyordu. Hata oranı yüksek, telafisi zaman gerektiriyordu, ayrıca ham madde zararı gereğinden fazla oluyordu. Artık tasarlanan ürün birkaç saatte basılıyor ve eğer hata varsa tekrar basımı yine birkaç saatte basılabilirken ham madde zararı sadece ürünün boyutu kadar oluyor.  Ayrıca her şirket kendi makine operatörüne sahip olmadığı için; sipariş, teslimat gibi zaman kayıpları oluyordu.
  • 2) Ölçülendirebilme: Geleneksel yöntemlerle; çok küçük boyutlardaki üretimlerde veya büyük üretimlerde –Geleneksel yöntemler: Mesela CNC, belli boyutta bir ürün oyulma yöntemiyle küçültülerek istenen nesne haline getiriliyordu. Hem ham madde zararı hem de ham maddenin büyük boyutlu hali elde bulunamayabiliyordu- istenen boyutu elde etmek zor oluyor, küçük boyutlu bir üretimden sonra elde kalan madde ile büyük boyutlu bir üretim yapmak mümkün olmayabiliyordu. 3D ile artık daha kolay.

  • 3) Hassasiyet-Yeniden Yapılandırabilme: İstediğiniz kadar hassas bir nesne üretebilirken, bu nesnedeki hataları düzeltip yeniden basmak eski yöntemlere göre çok daha kolaylaştı.
  • 4) Düşük materyal ücreti: Önceki maddelerde de bahsettiğim gibi, artık katman ekleme mantığına sahip olan 3B yazıcılar sayesinde oyma yöntemi yerine sıfırdan yapıldığı için gereksiz materyal harcaması yapılmıyor. Ayrıca ihtiyaç olunan her türlü maddenin filamenti piyasaya sürülmeye başlandı.
  • 5) Detaylara inebilme: Eyfel’i, bir kaleyi veya bir elbiseyi basabilirsiniz 3B yazıcılar ile.
    En ince detayına kadar yaptığınız çizim hiç hata olmadan fiziki dünyaya geçiş yapar.

 

 

Kaynak: Ultimaker.com | ilgili içeriğe git

Yazar: Hasan Kesen