1

3B Yazıcıda İstanbul Surları Basıldı

Koç Üniversitesi ANAMED(Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi) ve Anadolu Üniversitesi işbirliğiyle başlatılan İstanbul Surları projesi, eklemeli imalat teknolojisinin avantajları kullanılarak tamamlandı.

Edirnekapı’dan Yenikapı’ya uzanan surlara 5 kilometre mesafede misafirler için hazır bekleyen sergi, 3B yazıcı ile 1 aylık baskı süresi sonucunda elde edilmiş 15 metre uzunluğa 50-60 santimetre genişliğe sahip bir maket içeriyor.

 

İki üniversite projeye başladıktan sonra, surların izohips haritasını çıkarmak üzere Küçük Atölye’den, ve bu haritayı 3B modellemek üzere Onur Kılıçlı’dan yardım almış.

Proje küratörü Figen Kıvılcım Çorakbaş’ın söylediklerine göre; maket, insanları surları gidip gezmeye teşvik etmek amacıyla yapılmış. 1600 yıllık bir geçmişe sahip 5. Yüzyılın eseri, 1453 yılından beri savaş görmemiş maket üzerinde birçok noktanın hikayesi anlatılmış. UNESCO Dünya Miras Listesi’nde de bulunan Theodosios Surları, her ne kadar savunma için dikilmiş bir duvar olsa da, artık şehrin bir parçası ve güzelliği olarak uzanıyor.

Videoda ses sorunu yaşıyorsanız buradan da izleyebilirsiniz

3B yazıcı: Zaxe X1
Baskı süresi: 1 ay
Katman kalınlığı: 300 mikron
Uzunluk: 15 metre
En: 50-60 santimetre
Ölçek: 1/500

Sergiye gidip tarihin anlamını benimsedikten sonra surları da gezebilmeniz dileğiyle…

Yazar: Hasan Hüseyin Kesen

Kaynaklar: Zaxe.com.tr | makersturkiye.com