3B Yazıcı
Nedir?

Şirketlerin elinde bulunan üretim gücünü bireylerin erişimine açarak üretimi demokratikleştiren bu yenilikçi makinelerin, yazılımsal ve donanımsal açıdan hiç görülmediği kadar hızlı bir şekilde geliştiğine tanıklık ediyoruz. Kısacası, gözümüzün önünde olup biten bu endüstriyel devrim hakkında fikir sahibi olmamak üşengeçlik olurdu. Gelin bu yenilikçi teknolojiye yakından bakalım.

3 Boyutlu Baskı Süreci Nasıl İşler?

Fused Deposition Modeling (FDM) teknolojisini kullanan 3 boyutlu yazıcılar filament denilen hammaddeyi kullanarak üretim yaparlar, Filamenti belli sıcaklıklarda eriten 3B yazıcı, onu katmanlar halinde üst üste yığar. Ortalama bir model yüzlerce katmandan oluşur. Bu katmanlar üst üste geldiğinde bir nesne meydana çıkar.

filament katmanlar

3B yazıcılarla bir şey üretmek için öncelikle elinizde bir dijital modelin olması gerekir. Bu modeli tasarım programlarında (CAD) tasarlayabilir veya internet üzerinden edinebilirsiniz. Direkt olarak internetten indirebileceğiniz, 100 binlerce model sunan siteler bulunmaktadır. Bu kadar devasa bir 3B arşivi, tasarımcıların kendi tasarımlarını sitelere yüklemeleri ve hobi amacıyla tasarlayan insanların katkıları sonucu oluşmuştur.

3b yazicilar

Send this to friend